Już 3 września w samo południe zapraszamy Was na kolejny literacki spacer z Łukaszem Wojtusikiem, kuratorem sekcji Literatura w Kraków Story. Wojtusik podzieli się tajemnicami tworzenia literackiego podcastu, odwiedzimy też jedno z najbardziej oryginalnych miejsc w Krakowie, w którym książki czują się dobrze. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Łukasz Wojtusik to człowiek słowa, który o książkach wie (prawie) wszystko. Autor literackiego podcastu Alfabet Wojtusika, laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego, współpracownik wielu instytucji kultury, współautor trzech książek – rozmów. Podróż literackimi ścieżkami Alfabetu Wojtusika po Krakowie rozpoczniemy od Kraków Story w Pawilonie Wyspiańskiego. Tam Łukasz Wojtusik opowie o idei miejsca, selekcji książek, o tym dlaczego czyta i dlaczego nagrywa ludzi. Zdradzi nam także, jak powstaje tworzony przez niego podcast Alfabet Wojtusika. Potem wyruszymy szlakiem krakowskich miejsc z książkami. Zatrzymamy się w Compare Bookstore – nowej księgarni przy Rynku Głównym 20. Stamtąd przejdziemy do jednego z najbardziej oryginalnych miejsc, w których książki czują się dobrze i mogą znaleźć kolejnych czytelników – do Antykwariatu Abecadło. Na miejscu czekać będzie na nas właściciel Antoni Stąpor, który opowie o historii tego miejsca i podzieli się z nami swoją wiedzą na temat literatury. Porozmawiamy też o drugim życiu książek i o białych krukach, których czytelnicy szukają w miejscach takich jak Antykwariat Abecadło.

O samym Antykwariacie: 

Antykwariat Abecadło znajduje się w miejscu dawnej apteki Pod Aniołem Stróżem, przy ul. Kościuszki 18 w Krakowie, w pobliżu Skweru Lajkonika Zwierzynieckiego, przystanku Jubilat, Wawelu i Bulwaru Rodła nad rzeką Wisłą w Krakowie.

Jego unikatowe wnętrze tworzy zabytkowe umeblowanie apteczne z 1899 roku, które udało się uratować i przywrócić dla wszystkich. Dziś leki oraz inne preparaty apteczne zastąpiła wielotysięczna oferta różnorodnych książek, bajek, komiksów, czasopism, grafik, plakatów, pocztówek, fotografii, map, druków i dokumentów, a nawet płyt winylowych, CD i kaset video.

 

Start spaceru: Kraków Story/Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2
Data: 3 września, godz. 12:00
Uczestnictwo w spacerze jest bezpłatne.