Czy moda i troska o środowisko mogą iść ze sobą w parze? Przekonamy się o tym zarówno w teorii jak i w praktyce już 8 października na warsztatach w Kraków Story. Gosia Grodzka, właścicielka marki Maruna oraz projektantka mody zrównoważonej opowie o upcyclingu, czyli o tym, jak materiały z odzysku przerabiać na prawdziwe cuda. Na warsztaty zaprasza Pat Guzik, kuratorka sekcji Moda w Kraków Story.

 

 

Gosia Grodzka to krakowska projektantka z Krakowa, która od 2008 roku prowadzi upcyklinową markę Maruna. Współpracuje również z innymi polskimi markami i instytucjami projektując dla nich akcesoria i ubrania w duchu Zero Waste  oraz prowadząc warsztaty propagujące upcykling.

„Nasze produkty powstają w minimum 90% z materiałów z odzysku. Wykorzystujemy używane ubrania, namioty, firany, pasy samochodowe, rzeczy z demobilu. Kupno nowych materiałów zminimalizowaliśmy prawie do zera. Podszewki wykonujemy z odpadów szwalniczych. Zawsze bardziej inspirowało i spełniało mnie przeszywanie i przerabianie starych ubrań niż szycie z materiałów z metra, choć produkcja z tych z odzysku jest dużo trudniejsza, bardziej pracochłonna i niejednokrotnie droższa” – podkreśla Gosia Grodzka.

Jak to działa? „Wyszukujemy ubrania z materiału, który nas interesuje, pierzemy je, sprawdzamy, czy nie mają plam i uszkodzeń, wykrajamy i szyjemy. Najprzyjemniejsze jest projektowanie – szkicowanie, dopasowywanie materiałów, kolorów. Później pozostaje odszywanie prototypu. Towarzyszy temu uczucie zniecierpliwienia i ciekawość. – dodaje Gosia Grodzka.

 

O tym, że czarowi upcyclingu może ulec każdy przekonamy się już 8 października na warsztatach w Kraków Story. Malując, haftując czy szyjąc przekonamy się, jak w z pozoru niepotrzebne ubrania i rzeczy tchnąć nowe życie. W czasie warsztatów każdy uczestnik będzie przynieść własne ubrania, ale będzie mógł też wybrać coś z przygotowanych specjalnie na warsztaty.

Pracownia Story: Upcycling, czyli cuda z odzysku

8 października 2023 r., godz. 11.00 – 14.00
Bilety na wydarzenie w cenie 30 zł dostępne są w Kraków Story od 29 września.