W niedzielę 6 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków startuje 61. edycja ICCA – jednego z najważniejszych wydarzeń branży eventowej, które w tym roku odbędzie się pod hasłem “Together we can”. Stolica Małopolski może mówić o ogromnym wyróżnieniu z uwagi na światową rangę czterodniowego kongresu organizowanego przez Stowarzyszenie International Congress and Convention Association. Operatorem ICE Kraków – głównego gospodarza tego wyjątkowego wydarzenia – jest spółka Kraków5020.

ICCA to prawdopodobnie największa i najbardziej wpływowa organizacja na świecie zrzeszająca organizatorów konferencji i kongresów ze wszystkich kontynentów. Co roku ponad 1000 najbardziej doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie spotyka się, aby wspólnie omówić zmiany, nowości i wyzwania w przemyśle spotkań. „Dzielenie się wiedzą jest niezbędne do rozwoju kongresów i towarzyszących im wydarzeń organizowanych w różnych zakątkach globu. Jesteśmy dumni, że ICE Kraków goszcząc Kongres Stowarzyszenia ICCA będzie przestrzenią wymiany doświadczeń, praktyk i głosów płynących od tak wielu ekspertów turystyki biznesowej, operatorów obiektów kongresowych, firm PCO czy stowarzyszeń” – mówi Izabela Błaszczyk, prezeska spółki Kraków5020. Kraków musiał przejść długą drogę, aby móc zorganizować nadchodzącą edycję wydarzenia. Proces wyboru gospodarza był wieloetapowy i rozpoczął się już wiosną 2020 roku. Warto wspomnieć, że w czasie etapu selekcji zrealizowano dwie wirtualne wizyty inspekcyjne. Na potrzeby pierwszej z nich, która trwała niemal pięć godzin, w rekordowo krótkim czasie wyprodukowano 4 filmy, zaangażowano ponad 30 podmiotów z branży MICE, a całość transmitowana była na żywo z wirtualnego studia. Determinacja i ogromny profesjonalizm osób będących w host committee spowodowały, że kolejna edycja ICCA zagości właśnie w stolicy Małopolski.

Różnorodność i równość w zatrudnieniu, zrównoważony rozwój i ochrona środowiska to najważniejsze zagadnienia, które zostaną poruszone podczas wykładów, paneli i warsztatów tegorocznej edycji kongresu. Niektóre sesje i wydarzenia towarzyszące będą okazją do zaprezentowania oferty państw, miast i regionów (m.in. Gyeonggi, Inczhon, Songdo, Edmonton, Bergen, Kopenhaga, czy polskie regiony, jak Mazowsze i Podkarpacie).

Oficjalne otwarcie kongresu odbędzie się 6 listopada w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków. Gości przywitają Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzej Gut-Mostowy, prezes ICCA Senthil Gopinath oraz dyrektor wykonawczy James Rees. Ceremonia zamknięcia zaplanowana jest na środę, 9 listopada – tego dnia zostanie też ogłoszony nowy zarząd stowarzyszenia.

Nowy wymiar potrzeby solidarności w obliczu wojny w Ukrainie stanowił istotne tło w procesie konstruowania agendy kongresu, który w tym roku odbywa pod hasłem „Together we can” (ang. Razem damy radę). Warto też dodać, że podczas wydarzenia będzie miała miejsce zbiórka upominków dla młodzieży z Ukrainy.

Większość wydarzeń 61. edycji Kongresu Stowarzyszenia ICCA odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, którego operatorem jest spółka Kraków5020. Część wydarzeń zaplanowano także w innych lokalizacjach na terenie stolicy Małopolski, m.in. w TAURON Arenie Kraków, Starej Zajezdni Kraków by DeSilva oraz w Teatrze im. Juliusza Słowackiego.