Regularne spacery to prawdziwa uczta dla ciała. Zawsze jednak może być lepiej, dlatego zapraszamy Was na literacki spacer, który będzie również ucztą dla ducha. Już 18 czerwca w samo południe ruszymy w drogę wraz z Łukaszem Wojtusikiem, kuratorem sekcji Literatura w Kraków Story. Wojtusik opowie o swoich literackich wyborach, o książkach, które znalazły się w selekcji Kraków Story. Udział w spacerze jest bezpłatny, a gościem specjalnym spaceru będzie Szyszkodar.

Łukasz Wojtusik to człowiek słowa. Dziennikarz od lat – a konkretnie, odkąd Jerzy Dudek bronił w finale Ligi Mistrzów – związany z radiem. Autor literackiego podcastu Alfabet Wojtusika, laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego, współpracownik wielu instytucji kultury, współautor trzech książek – rozmów. Ma dobre życie, super żonę i dwóch synów, książki, psa, kotkę, niewielką kolekcję ikon i swoje Camino, bo, jak przyznaje, najwięcej nauczył się w drodze. Podróż literackimi ścieżkami Alfabetu Wojtusika po Krakowie zaczniemy w samo południe od Kraków Story w Pawilonie Wyspiańskiego. Tam Łukasz Wojtusik – literacki kurator tego miejsca przedstawi nam swoje wybory, książki, które znalazły się w selekcji Kraków Story.

Z Pawilonu Wyspiańskiego przejdziemy na ulicę Bracką, gdzie przez wiele lat funkcjonowała księgarnia De Revolutionibus Books. Tam Łukasz szczerze opowie o tym, jak wygląda jego współpraca z krakowskimi księgarzami, zdradzi, jak umawia się gości do podcastu, a także jak wyglądają same nagrania. Kolejnym przystankiem na trasie spaceru będzie krakowski Kazimierz, gdzie spróbujemy zajrzeć do księgarni wydawnictwa Austeria przy ulicy Szerokiej 16. Stamtąd przejdziemy do siedziby głównej wydawnictwa Lokator i jednocześnie księgarnio-kawiarni Lokator przy ulicy Mostowej.

Po drodze dołączy do nas Szyszkodar, człowiek, który ratuje książki i daje im drugie życie – Szyszkodar obiecał przyjechać na spotkanie rowerem cargo, którym rozwozi książki po mieście. Wspólnie z Michałem Klimczykiem przejdziemy z Kazimierza do Podgórza, tam przy rynku Podgórskim 8 działa teraz w nowej siedzibie Księgarnia De Revolutionibus Books. Jeśli będziemy mieli trochę szczęścia, być może uda się nam porozmawiać z szefową tego cudownego miejsca – Mileną Gumienny. Spacer zakończy się na Rynku Podgórskim, ale w księgarni DeRevo będzie można się napić np. kawy, kupić książkę oraz – a jakże – porozmawiać jeszcze chwilę o literaturze.

Chodź na Story: Literackie camino. Spacer po Krakowie szlakami Alfabetu Wojtusika.

Start spaceru: Kraków Story/Pawilon Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2
Data: 18 czerwca, godz. 12:00
Uczestnictwo w spacerze jest bezpłatne.