Szósty rok działalności nowohuckiego miejsca spotkań rozpocznie urodzinowe świętowanie. Punkt InfoKraków Zgody 7 wraz z kawiarnio-księgarnią NOWA zorganizują w dniach 16–26 listopada liczne warsztaty, spotkania literackie oraz grę terenową „Śladem detali i historii Nowej Huty”.

 

 

Punkt InfoKraków oraz Cafe NOWA Księgarnia od początku współpracy świetnie się uzupełniają. Atrakcyjna lokalizacja i gościnny charakter miejsca przyciągają zarówno mieszkańców, jak i instytucje kultury. W przestrzeni Zgody 7 można wziąć udział w różnego rodzaju prelekcjach, warsztatach i spotkaniach, a także zasięgnąć informacji na temat bieżących wydarzeń w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem Nowej Huty. To także miejsce dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami czy szczególnymi potrzebami, w którym mieszkańcy odpoczną przy kawie i słodkościach pośród półek wypełnionych wyselekcjonowaną literaturą.

Otwarcie punktu informacji miejskiej InfoKraków przy os. Zgody 7 było hucznym wydarzeniem. Wzięli w nim udział przedstawiciele nowohuckich instytucji, tłumnie przybyli mieszkańcy, aktywiści miejscy, a także prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Z okazji obchodów pięciolecia działalności, podobnie jak wówczas, organizatorzy przygotowali liczne atrakcje nawiązujące do charakteru miejsca.

Na spotkania literackie w NOWEJ przybędą Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki „Ciałko”, autor reportaży literackich Wojciech Przylipiak, powieściopisarz Jakub Małecki oraz goście specjalni: Marcin Jurzysta, Hirek Wrona i Marcin „Abradab” Marten. Dla dzieci przygotowano warsztaty projektowania zabawek oraz zakładek książkowych, natomiast dorośli będą mogli stworzyć w ramach warsztatów dekoracyjne wianki z suszonych kwiatów i sutaszowe breloki.

– Sukces niecodziennej formuły Zgody 7 zawdzięczamy przede wszystkim współpracy. To wynik wspólnych starań instytucji miejskich i lokalnych biznesów, ale też mieszkańców i aktywistów, którzy oddolnie angażują się w rozwój Nowej Huty – mówi Izabela Błaszczyk, prezeska spółki Kraków5020, operatora Oficjalnej Sieci Informacji Miejskiej InfoKraków. – Podczas otwarcia w 2018 roku, wówczas jeszcze działając z ramienia Krakowskiego Biura Festiwalowego, pokładałam ogromne nadzieje w roli Zgody 7 w życiu Nowej Huty. Pięć lat później, widząc efekty wspólnej pracy, chciałabym podziękować i pogratulować wszystkim zaangażowanym w jego rozwój – dodaje.

– Kiedy otwieraliśmy Cafe NOWA Księgarnia, nie wyobrażaliśmy sobie, jak trudne czasy nas czekają. Dzięki naszym klientom, gościom, sąsiadom, udało się nie tylko przetrwać najtrudniejszy czas pandemii, ale także tworzyć otwarte miejsce wypełnione wydarzeniami i rozmowami o literaturze. Miejsce, które nie wyklucza, daje wytchnienie i nadzieję. Dzięki temu aleja Róż znów tętni życiem, a Zgody 7 to najlepszy przykład jak partnerstwo publiczno-prywatne może działać na rzecz rewitalizacji dzielnicy. Dlatego w 5. urodziny chcemy podziękować całej społeczności Nowej Huty. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji i niespodzianek: spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci, konkursy i urodzinowy tort. Odwiedzajcie NOWĄ i Zgody 7 i świętujcie razem z nami. – podsumowuje Jacek Dargiewicz, założyciel księgarni NOWA.

Udział w urodzinowych obchodach jest bezpłatny, na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji na spotkania i warsztaty znaleźć można na stronie „Zgody 7 – miejsce spotkań” na Facebooku.

——
Kraków5020 jest miejską spółką powołaną przez Radę Miasta Krakowa, która zajmuje się budowaniem i zarządzaniem wizerunkiem miasta oraz jego promocją we współpracy z licznymi partnerami. Głównym zadaniem jest wzmacnianie marki Krakowa jako nowoczesnej europejskiej metropolii, atrakcyjnej, otwartej i tolerancyjnej; miasta światowego dziedzictwa kulturowego i prężnego ośrodka akademickiego. Spółka odpowiada m.in. za: Centrum Kongresowe ICE Kraków i zlokalizowane w nim studio hybrydowe, miejską platformę VOD PLAY KRAKÓW, projekty: Kraków Network i Power of 4, cykl ICE Classic i Dzień dobry ICE Kraków, Kraków Story w Pawilonie Wyspiańskiego oraz Oficjalną Sieć Informacji Miejskiej InfoKraków.