Nie wiesz jak pomóc, szukasz niezbędnych numerów telefonów, chcesz zostać wolontariuszem? Redakcja PLAY KRAKÓW NEWS codziennie przedstawia najbardziej aktualne wiadomości dla mieszkańców Krakowa. Pokazujemy, jak się jednoczymy i tworzymy rzeczy niemożliwe. Oglądaj codziennie o godz. 18.00, bezpłatnie na www.playkrakow.news.

Informacje są przekazywane w dwóch językach: polskim dla mieszkańców Krakowa i w ukraińskim dla nowych mieszkańców z Ukrainy. W serwisie przedstawiamy najbardziej aktualne informacje dotyczące trwających zbiórek darów i konkretnego zapotrzebowania w Krakowie, dane o bazach noclegowych, ulgach i rozwiązaniach przygotowanych dla uchodźców, bezpłatnych zajęciach i założonych przedszkolach czy żłobkach. Kraków stał się właśnie domem dla wielu obywateli Ukrainy dzięki jego mieszkańcom.
– Widzimy ogromne zaangażowanie mieszkańców. Tysiące zbiórek, grup w mediach społecznościowych, ogromna solidarność. Naszym celem jest porządkowanie informacji o wszystkich działaniach. Ale chcemy też położyć nacisk na zupełnie inny aspekt. Pragniemy pomóc krakowianom, którzy dziś zadają sobie wiele pytań: co mogę zrobić, z kim o tym rozmawiać, jak długo ta sytuacja potrwa? – tłumaczy prezydent Jacek Majchrowski. Dlatego w programie zasiadają też goście. Poza samorządowcami pojawiają się psycholodzy, którzy tłumaczą mieszkańcom jak sobie poradzić w tej sytuacji, podpowiadają jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Gościmy też ekspertów, którzy informują jak wyłapać nieprawdziwe informacje, by nie dołączyć do zbiórek pieniędzy, które nie są sprawdzone.

– Poza pierwszym i nadrzędnym celem, czyli informowaniem gdzie i jakiej pomocy mogą szukać w mieście, do którego przybyli, z jakich ulg i rozwiązań skorzystać, gdzie znaleźć nocleg, staramy się też dodać otuchy. Weekendowe odcinki PLAY KRAKÓW NEWS mają nieco mniej newsowy charakter i zapraszają na rozmowę na różne tematy, których wspólnym mianownikiem jest Ukraina. Udało nam się również nawiązać współpracę z redagowanym przez Ukraińców portalem UAinKRAKOW.pl, który uznał nasze wydania za wartościowe treści i zachęca do oglądania PLAY KRAKÓW NEWS za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych – dodaje Izabela Błaszczyk, prezeska Kraków5020, zarządzająca PLAY KRAKÓW NEWS.
PLAY KRAKÓW NEWS pokazuje, co dzieje się na granicy, jak w pomoc angażują się mieszkańcy Krakowa i jego włodarze oraz przedstawia najświeższe informacje. Redakcja, która prowadzi program z Centrum Kongresowego ICE Kraków przedstawia też tych, którzy w ostatnich dniach zaangażowali się w niesienie pomocy, uruchamiając rodziny, przyjaciół, znajomych i jednocząc obcych sobie ludzi. To moment na udokumentowanie wielkiej siły i solidarności.
Aby zobaczyć program wystarczy wejść na stronę www.playkrakow.news i bez żadnego logowania włączyć odcinek. Nowe wydania, dostępne za darmo, można oglądać codziennie od godz. 18.00.
Program jest koprodukowany przez Miasto Kraków, Kraków5020 i KBF.