2 kwietnia premierę miały perfumy o zapachu, który symbolizuje Kraków. Twórcą perfum jest Jakub Pietrynka, właściciel JMP Artisan Perfumes.

 

Jak pachniałby Kraków, gdyby zamknąć go w butelce? 2 kwietnia o godz. 15:00 w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie miały swoją premierę perfumy o zapachu Krakowa. Zapach łączy woń  bluszczu, skóry, trawy i wodnych nut. Jego autorem jest Jakub Pietrynka, niezależny polski perfumiarz, założyciel marki JMP Artisan Perfumes.

„Jako absolwent turystyki i rekreacji, fan pieszych wędrówek rozpoczynam swoją przygodę w sercu Krakowa przy Wawelu (tam rośnie bluszcz, który jest fundamentem nuty głowy). Jak większość turystów podczas zwiedzania miasta przemieściłem się w stronę Kazimierza, gdzie trwa niedzielny kiermasz. Moją uwagę przykuły stare, hipisowskie, skórzane torby, które w mojej ocenie pachną nostalgicznie. Po nieco dłuższym spacerze przez ul. Krakowską, Grodzką, Rynek kolejnym punktem wędrówki jest marsz wokół Błoń (nuty zielone, trawa itd). Na koniec spaceru powracam nad Wisłę, gdzie na barce popijam kawę i rozkoszuję się nutami wodnymi” – wyjaśnia Pietrynka.

„Od Londynu, przez Paryż, Rzym, Barcelonę, Pekin, aż po Nowy Jork. Wielkie metropolie budują swoje marki również poprzez wyjątkowe zapachy. Bardzo się cieszę, że Kraków również może pochwalić się perfumami inspirowanymi miastem. Zwłaszcza, że stworzył je lokalny artysta, który wokół samego zapachu potrafił zbudować ciekawą opowieść o mieście” – wyjaśnia Izabela Błaszczyk, prezeska spółki Kraków5020, odpowiedzialnej za promocję Krakowa.

Nowy produkt będzie można nabyć od dnia premiery w sklepie Kraków Story

Potem jest dostępny w perfumerii Lulua na ul. Józefa 22. Zapach będzie też do nabycia w Katowicach, Warszawie, Sopocie, Pszczynie, a także w Szwecji, Rumunii i USA. Zapach Krakowa to ekstrakt perfum, który będzie dostępny w dwóch pojemnościach: 30 ml i 15 ml.