Przed nami kolejna Po\wolna Sobota w Pałacu Potockich. Już 10 grudnia będziemy Was zachęcać, by zwolnić – przyjrzeć się sobie, lokalnemu potencjałowi twórczemu (i nie tylko!) oraz filozofii powolnego odpoczywania. Poznajmy się przy trzech rozmowach prowadzonych przez naszą kuratorkę, Agę Kozak: jedna o menopauzie (czy “Przepływie”?), następna o zabawkach i kolejna na temat biżuterii. Oprócz tego, jak zawsze, warsztaty oraz joga hormonalna i hipnoterapia! Organizatorem wydarzenia jest Kraków5020, a partnerem KBF.

Dzień rozpoczynamy o godz. 9:00 po\wolną pobudką z Martą Murzańską-Potasińską (Szkoła Jogi Yoga-ta by Agata Rozkocha). Marta poprowadzi praktykę jogi hormonalnej, a podczas zajęć skoncentruje się na wybranych sekwencjach, które pomogą uregulować pracę układu hormonalnego, co z kolei może złagodzić przykre objawy menstruacji.
Specjalnie dobrane asany pomogą zrównoważyć napięcie emocjonalne okresu przedmenstruacyjnego oraz czasu menopauzy, minimalizując jej inne, nieprzyjemne objawy. Często próbujemy sobie pomóc uciekając się do drastycznych diet, czy aktywności fizycznych źle dopasowanych do aktualnych potrzeb naszego ciała. Przyczyną tych stanów są duże wahania hormonów, nad których równowagą będziemy pracować. Na zajęcia zapraszamy zatem wszystkie osoby, które chcą odnaleźć równowagę, harmonię, spokój i akceptację, zbudować własną tratwę ratunkową. Zajęcia będą oparte na nauczaniu Gity Iyengar, niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie praktyki jogi dla kobiet oraz Lois Steinberg, która opracowała szerokie kompendium wiedzy na ten temat.
O godz. 11:00 wypijemy po\ranną kawę z Alicją Długołęcką, Iwoną Demko i Tamarą Pieńko. Alicja Długołęcka to autorka książki “Przepływ” (wydawnictwo ZNAK), pedagożka i edukatorka seksualna, która odczarowuje “menopauzę”. Dlaczego powinnyśmy nazywać ten okres w życiu kobiety klimakterium, co się wtedy z nami dzieje i jak czerpać z tego moc – opowie jedna z najbardziej znanych edukatorek w Polsce. W rozmowie z Agą Kozak wezmą udział także autorka fotografii w książce „Przepływ” – Tamara Pieńko, oraz jedna z jej bohaterek, artystka – Iwona Demko.
Następnie przyjdzie pora na odrobinę zabawy! Dosłownie! O 14:00 czeka nas po\wolne popołudnie z Gosią Borowy (wooden story), Katarzyną Piszczkiewicz (Muzeum Etnograficzne) i Markiem Sosenko (Muzeum Zabawek). Będziemy mówić o zabawkach. Co zrobić, żeby bawiły? Co, żeby przy okazji jeszcze zrobione były z naturalnych materiałów i rzemieślniczo wykonane? Czy dzieci nadal mogą zajmować te, wykonane z drewna i papieru? Czego je uczą? Czy Małopolska i Kraków mają tradycje zabawkarskie? Jakie one są? Co w ich kontekście robi nazwisko chociażby Zofii Stryjeńskiej? I czy naprawdę nasze zabawki podbijają Nowy Jork? Opowiedzą o tym producentka najpiękniejszych klocków, które podbijają Nowy Jork – założyciel Muzeum Zabawek i kustoszka zbiorów zabawek najbardziej krakowskich z Muzeum Etnograficznego.
W czasie Po\wolnej soboty poszukamy także odpowiedzi na pytanie: “Dlaczego to, co błyszczy, tak nas pociąga?” O godz. 17:00 zapraszamy na po\wolną rozmowę o biżuterii z projektantkami biżuterii i jubilerkami z Krakowa.Porozmawiamy także o tym, czym różni się “sztuczna” biżuteria od “prawdziwej” (i czy nadal panuje takie rozróżnienie!) oraz oczywiście o tym, jak dobrać idealną dla danej osoby! Gościniami spotkania będą Patrycja Cyganek (Syncret), Ola z Todoro, Pola Zag (Pola Zag), Ania z TOSKA Studio i Ella Żubrowska (Ella Zubrowska Jewelery).

Na koniec, o 19:00, po\relaks z hipnoterapeutką Karoliną Szyszką. W czasie warsztatów będzie można się dowiedzieć, czym jest hipnoterapia i autohipnoza oraz jak je stosować. Doświadczymy stanu transu hipnotycznego, postaramy się także stworzyć w swoim umyśle swój własny “Wewnętrzny ogród”.
Kuratorką Po\wolnej Soboty jest Aga Kozak, nauczycielka dobrego życia, mentorka, dziennikarka, trenerka rozwoju osobistego. Na Po\wolną Pobudkę, zapewniamy matę i sprzęt do ćwiczeń. Polecamy wygodny strój, w którym możesz uczestniczyć w każdym paśmie programu. Lista miejsc na poszczególne pasma programu jest ograniczona. Lepiej nie zwlekać z pobieraniem wejściówek.
Bezpłatne wejściówki będą do pobrania – osobno na każde pasmo – od 5 grudnia, godz.12.00 na kbf: bilety. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc [zwłaszcza na po\wolną pobudkę i po\relaks] jedna osoba może pobrać tylko jedną wejściówkę. W przypadku, gdyby okazało się, że jednak nie możesz być z nami BARDZO PROSIMY o sygnał – lista oczekujących zwykle jest długa i natychmiast Twoja wejściówka trafi w czyjeś szczęśliwe ręce!
Organizatorem wydarzenia jest Kraków5020, a partnerem KBF.
****
Kraków5020 jest miejską spółką powołaną przez Radę Miasta Krakowa, która zajmuje się budowaniem i zarządzaniem wizerunkiem miasta oraz jego promocją we współpracy z licznymi partnerami. Głównym zadaniem jest wzmacnianie marki Krakowa jako nowoczesnej europejskiej metropolii, atrakcyjnej, otwartej i tolerancyjnej; miasta światowego dziedzictwa kulturowego i prężnego ośrodka akademickiego. Nazwa Kraków5020 nawiązuje do usytuowania miasta, które znajduje się w punkcie przecięcia równoleżnika 50ºN z południkiem 20ºE. Współrzędne biznesu i nowa gościnność to hasła, które przyświecają idei rozwoju miasta Krakowa w sferach gospodarki, innowacji, nauki i kultury. Spółka odpowiada m.in. za: Centrum Kongresowe ICE Kraków i zlokalizowane w nim studio hybrydowe, miejską platformę VOD PLAY KRAKÓW, PLAY KRAKÓW NEWS, projekty: Kraków Network i Power of 4, cykl ICE Classic i Dzień dobry ICE Kraków, concept store w Pawilonie Wyspiańskiego oraz Oficjalną Sieć Informacji Miejskiej InfoKraków.