Rozpocznij Nowy Rok z po\wolnym oddechem. Już 28 stycznia ponownie spotkamy się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 podczas Po\wolnej Soboty, aby razem spędzić czas zgodnie z filozofią slow life. Jak zawsze, będą trzy rozmowy z naszą kuratorką Agą Kozak: o zabawie (od strony neurobiologii), karnawale i ceramice. Oprócz tego będzie po\wolna pobudka z zimową yin jogą, a także wieczorne warsztaty, na których stworzymy wyjątkowe, ozdobne serwety! Organizatorem wydarzenia jest Kraków5020, a partnerem KBF.

Po\wolna pobudka o 9:00 to zimowa Yin Joga. Wraz z prowadzącą, Edytą Krawczyńską (Joga Centrum Kraków) zapraszamy na praktykę Yin Jogi opartej na Medycynie Chińskiej. Yin Joga to spokojna i pasywna praktyka, w trakcie której będziemy utrzymywać asany dłużej niż w innych stylach jogi. Dzięki pracy na zimnych mięśniach dotrzemy do tkanek głębokich i powięzi. Natura Yin jogi sprawia, że ma ona unikalny wpływ na psychikę. Konfrontacja ze sobą, poprzez ciszę i bezruch, oraz uzupełnianie zasobów energii Yin pomoże przywrócić balans w naszym ciele, umyśle i duszy.

O godz. 11:00 po\ranną kawę rozpoczynamy tematem zabawy, bo jak karnawał – to zabawa. Zapytamy więc krakowską neuronaukowczynię (Dominika Pikul – MindShift Studio) o to, jaki wpływ na nasz mózg i samopoczucie ma zabawa, a czego możemy spodziewać się, kiedy nasze dni wypełnia nadmierna powaga, stres i smutek. Porozmawiamy również o zjawisku neuroplastyczności oraz co zrobić, jeśli mamy tendencję do ciągłego zamartwiania się: czy ma jakieś praktyczne narzędzia, które sami możemy zastosować po to aby poprawić swój nastrój i odzyskać spokój?

O 14:00 wcale nie takie po\wolne popołudnie, a tam karnawał, czyli nie tylko pączki, czy faworki (zwane w Krakowie chrustem) lecz także lokalne tradycje. O tym, jak zmieniały się tradycyjne karnawałowe słodycze (np. na wegańskie) opowie cukiernik jednej z najlepszych krakowskich cukierni – Wojtek Starowicz. O kawiarnianych i balowych zwyczajach dawnego Krakowa opowie z kolei autor książek i znawca niegdysiejszego życia towarzyskiego Krakowian – Krzysztof Jakubowski. O tym natomiast jak karnawał obchodzono w podkrakowskich wsiach, o przenikaniu tradycji miasta i wsi, o tym czym karnawał w ogóle był, a także o jego niewesołym obliczu opowie Magdalena Zych z Muzeum Etnograficznego.

Podczas po\wolnej rozmowy o godz. 17:00 porozmawiamy z twórczyniami i twórcami Ceramiki (Manufaktura Porcelany, Ceramika z Lanckorony, Żrem na Talerzach, Trosca). Czy ceramika jest synonimem powolności i cierpliwości? Co daje nam i krakowskim Ceramiczkom zrobienie własnoręcznie naczynia? Czy Kraków może stać się ceramiczną mekką? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi wspólnie z naszymi rozmówcami i rozmówczyniami.

Kończymy jak zawsze po\relaksem o godz. 19:00. Czekają na nas warsztaty z Justyną Mazur-Kiwer (Litograf Studio), na których farbowane w naturalnych barwnikach serwety zostaną ozdobione według waszych pomysłów. Na warsztatach otrzymacie stemple: zabytkowe – około 100-letnie, ale też takie tworzone współcześnie. Skorzystamy także z żywych roślin. Będziemy drukować desenie, a każdy wyjdzie do domu z tkaniną, którą szykownie można ozdobić stół, albo zawijać w nią pieczywo. Farba użyta na warsztatach jest permanentna.

Kuratorką Po\wolnej Soboty jest Aga Kozak, nauczycielka dobrego życia, mentorka, dziennikarka, trenerka rozwoju osobistego.

Bezpłatne wejściówki będą do pobrania – osobno na każde pasmo – od 23 stycznia, godz.12.00 na kbf: bilety. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc [zwłaszcza na po\wolną pobudkę i po\relaks] jedna osoba może pobrać tylko jedną wejściówkę. W przypadku, gdyby okazało się, że jednak nie możesz być z nami BARDZO PROSIMY o sygnał – lista oczekujących zwykle jest długa i natychmiast Twoja wejściówka trafi w czyjeś szczęśliwe ręce! Organizatorem wydarzenia jest Kraków5020, a partnerem KBF.