Już 18 marca spotykamy się kolejny raz aby razem spędzić Po\wolną Sobotę; pobyć, pooddychać, poprzyglądać się sobie, dowiedzieć się więcej i poznać nowe. W marcu porozmawiamy o tym jak dobrze śnić i przebudzeniu, o zmyśle dotyku oraz o kobiecych kuchniach. W trakcie Po\wolnej Soboty odbędą także warsztaty: Po\wolna pobudka z jogą i wieczorny po\relaks z taneczną podróżą do naszego wnętrza. Organizatorem wydarzenia jest Kraków5020, a partnerem KBF. 

Po\wolną sobotę rozpoczniemy już 9:00 po\wolną pobudką, którą poprowadzi Justyna Kozioł. Justyna na codzień prowadzi m.in. kameralne, grupowe zajęcia (Joga na Ruczaju), czy organizuje weekendowe wyjazdy z jogą dla kobiet i coroczną Wakacyjną Szkołę Jogi. Podczas marcowej Po\wolnej soboty skupi się na pracy z biodrami i miednicą, ich mobilnością i siłą. Zdrowe biodra są podstawą dla zachowania równowagi w naszym ciele. To właśnie tutaj splatają się siły i napięcia. Ruchome, sprawne i silne biodra to także lepszy przepływ płynów, impulsów i sprawniejsza komunikacja pomiędzy dolnym ciałem (nogi, poczucie ugruntowania, osadzenia, pewności, bezpieczeństwa) a górnym (ręce, poczucie sprawczości, decyzyjności, odpowiedzialności, odwagi).

O 11:00, przy po\rannej kawie, porozmawiamy o naszych śnieniu i przebudzeniu.
W związku ze Światowym Dniem Snu, który w tym roku wypada na 17 marca, postanowiliśmy zaprosić do uczestnictwa w Po\wolnej sobocie specjalistki i specjalistów od zapachu oraz aromaterapii, którzy opowiedzą  m.in. o tym, jak z pomocą zapachów, perfum, olejków eterycznych, wspomagających nawyków i rytuałów lepiej spać.
A ponieważ wiosna za pasem i część z nas także na nią chce się przygotować, zapytamy również naszych gości: aromatoterapeutkę i florystkę Iwonę Sulik, twórczynię olejków eterycznych, Kasię z R.A.W. oraz Piotra i Łukasza z perfumerii Dragonfly Olfactory Studio, o sposoby na wiosenne przebudzenie.

Po\wolne popołudnie od godz. 14.00 spędzimy z kolei z krakowskimi szefowymi kuchni. Rene Redzepi, owiany aktualnie niezbyt dobrą sławą (za swoje zbyt radykalne sposoby zarządzania ludźmi), szef duńskiej restauracji Noma – uznawanej przez długi czas za najlepszą restaurację na świecie, mówił w wywiadach, że kobiety bywają lepszymi szefowymi kuchni niż mężczyźni. Często jednak odchodzą np. do szkolnych stołówek, by mieć po prostu czas dla siebie i dzieci. Jak młode kobiety odnajdują się w kuchniach restauracyjnych, gdzie często panuje wojskowy rygor? Jak krakowskie szefowe budują własne zasady działania w restauracjach? Porozmawiamy z trzema z nich: Zuzą Hronowską z Astrid, Magdaleną Kisielewską z Nowego Bufetu i Klaudią Sewiło (aka Klauderką) z Mezzaliansu.

Podczas po\wolnej rozmowy o godzinie 17:00 dowiemy się czym jest zmysł dotyku i dlaczego jest tak ważny. Czeka nas spotkanie współprowadzone przez Olę Kuzemko (z podcastu “Sztuka robi”), którego Gośćmi będą Karol Gromek i Marcelina Obarska – autorzy książki “Historie dotyku”. “Historie dotyku” to zbiór 702 fragmentów poświęconych tytułowemu zmysłowi. Poruszając się na przecięciu prozy poetyckiej i eseju filozoficznego, autorzy opisują dotknięcia proste i czułe; które przychodzą na myśl pierwsze, ale także i te, które są trudne, zapomniane, niedostrzegane lub przemilczane. Otwarta struktura fragmentów nie narzuca stylu lektury. Można je czytać linearnie lub błądzić między nimi – jak po mapie, która nie wskazuje jedynej ścieżki.

Kończymy o godz. 19.00 po\relaksem: “Dzikimi Pląsami”, czyli taneczną podróżą do naszego wnętrza z Samią Mandragorą. Podczas naszego spotkania wybierzesz się w podróż do swojego wnętrza w akompaniamencie muzyki, przy której ciało chce tańczyć! Samia o tańcu mówi: “[…] to pierwotna siła ekspresji towarzysząca ludzkości niemal od zawsze. Taniec to niekoniecznie określony styl i wyuczone kroki czy choreografia. Taniec, do którego Cię zapraszam, to podróż w stronę twojej dzikiej i pierwotnej natury. W ruchu możemy stopniowo wyciszyć warstwy mentalne, które całymi dniami bombardują nas komunikatami. W tym ruchu możesz zaspokoić wiele swoich potrzeb i tęsknot. Taniec otwiera Cię na pełniejsze czucie, uwypukla to co jest na ten moment dla Ciebie najważniejsze i robi przestrzeń na emocje”.

Kuratorką Po\wolnej Soboty jest Aga Kozak, nauczycielka dobrego życia, mentorka, dziennikarka, trenerka rozwoju osobistego. Bezpłatne wejściówki będą do pobrania – osobno na każde pasmo – od 13-ego marca, godz.12.00 na kbf: bilety

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc [zwłaszcza na po\wolną pobudkę i po\relaks] jedna osoba może pobrać tylko jedną wejściówkę. W przypadku, gdyby okazało się, że jednak nie możesz być z nami BARDZO PROSIMY o sygnał – lista oczekujących zwykle jest długa i natychmiast Twoja wejściówka trafi w czyjeś szczęśliwe ręce!

Organizatorem wydarzenia jest Kraków5020, a partnerem KBF.