Trwa karnawał, a wraz z nim bale maskowe. To idealny moment, aby poznać historię masek, ich znaczenia i różne wcielenia. Podczas warsztatów w Pawilonie Wyspiańskiego pójdziemy krok dalej i oprócz rozmawiania o maskach będziemy je również mogli wykonywać. Wszystko pod czujnym okiem Łukasza Błażejewskiego, twórcy scenografii i kostiumów do przeszło 90 spektakli w teatrach w całej Polsce. Warsztaty w Kraków Story odbędą się 12 lutego, a zapisy na nie ruszają już 6 lutego o godz. 11.00. Na warsztaty zaprasza Aga Kozak, kuratorka sekcji Lifestyle w Kraków Story.

Kolejne w tym roku warsztaty Niedzielne Story będą idealnym momentem na celebrację karnawału. 12 lutego spotkamy się w Pawilonie Wyspiańskiego, aby nie tylko poznać fascynującą historię masek, ale również samemu je wykonać. Ponieważ karnawał to radość i kolor, przy projektowaniu zainspirujemy się folklorem krakowskich strojów ludowych i twórczością Zofii Stryjeńskiej, która z urodzenia była krakowianką i ważną artystką nie tylko dla naszego regionu, ale również dla Polski.

Indywidualne maski karnawałowe stworzymy z pomocą performera, scenografa i kostiumografa teatralnego Łukasza Błażejewskiego. Zarówno u Stryjeńskiej, jak i w krakowskich strojach ludowych kolor i jego kontrastowe i dynamiczne połączenia były kluczowe i charakterystyczne. Dlatego zapoznamy się z podstawową wiedzą o kolorach i  nauczymy się je świadomie zestawiać. Podczas warsztatów w Kraków Story poznamy różne techniki tworzenia masek, używając m.in. skrawków materiałów pozostałych po produkcji kostiumów teatralnych w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie. Każdy projekt zostanie potraktowany indywidualnie i dostanie wsparcie od naszego prowadzącego.

Twarz to w komunikowaniu się najważniejsza część ciała ludzkiego. To ona w pierwszym kontakcie zdradza nam wiele informacji o nas. Dlatego każdy, kto zakłada maskę, staje się kimś innym. Maska może stworzyć poczucie anonimowości, zatrzeć wiek, zmienić płeć, ukryć pochodzenie, a niegdyś podczas bali maskowych zmniejszała dystans wynikający z konwenansów i podziałów społecznych. Historia bali maskowych w Europie była burzliwa, a moda na nie przyszła z Wenecji.

 

Warsztaty odbędą się 12 lutego w Kraków Story w Pawilonie Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 2 o godz. 11:00. Wydarzenie jest bezpłatne, a 6 lutego o godz. 11.00 pod mailem kontakt@krakowstory.pl ruszą zapisy.  Na wszystkie wydarzenia do Kraków Story zapraszają miasto Kraków i Kraków5020.

Łukasz Błażejewski aka Prince Negatif – scenograf i kostiumograf teatralny, performer, malarz. Ukończył Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studia doktoranckie na kierunku Scenografia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studium podyplomowe Creative Coding na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Odbył staże w Institut d’Arts Visuels w Orleanie i w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Twórca scenografii i kostiumów do przeszło 90 spektakli w teatrach w całej Polsce. Projektant wystaw w muzeach i galeriach. Współzałożyciel Teatru Nowego Proxima w Krakowie, gdzie pełni funkcję Dyrektora Kreatywnego. Od lat działa jako performer pod pseudonimem Prince Negatif.

Kraków Story to miejsce spotkań z lokalną kulturą – concept store w Pawilonie Wyspiańskiego. Od grudnia 2022 r. w Pawilonie Wyspiańskiego lokalni twórcy, artyści, projektanci i autorzy prezentują swoje dzieła. Na odwiedzających mieszkańców i turystów czekają nie tylko regionalne kulinaria, rzemiosło, moda, sztuka, rękodzieło, oferta literacka i muzyczna, ale także liczne warsztaty i spotkania z ciekawymi postaciami. To tutaj, w jednym miejscu, w centrum Krakowa, można zdobyć wszystkie informacje o mieście oraz odkryć ludzi, którzy tworzą współczesny Kraków. Kraków Story otwarte jest codziennie, od godz. 11.00 do 19.00. Można przyjść, pooglądać, posłuchać, poczytać i zabrać cząstkę Krakowa do swojego domu. Do Kraków Story zapraszają miasto Kraków i Kraków5020.