Nowe rozwiązania technologiczne potrzebne są w każdej dziedzinie życia. Także w turystyce. Dlatego gdzie je wdrażać, jak nie w Krakowie – mieście odwiedzanym rokrocznie przez kilka, a nawet kilkanaście milionów turystów? Misją Kraków5020 jest kreowanie wizerunku miasta jako najlepszego miejsca dla turystów. Dla ułatwienia im komunikacji w stolicy Małopolski rozpoczynamy testy elektronicznego tłumacza we współpracy z firmą Vasco. Urządzenia będą wykorzystywane w obsłudze obcokrajowców odwiedzających punkty Miejskiej Sieci Informacji Turystycznej InfoKraków, podczas wydarzeń w Centrum Kongresowym ICE Kraków oraz wybranych hotelach.

W 2021 roku miasto odwiedziło 670 tys. turystów z zagranicy. Najwięcej z nich przyjechało z Wielkiej Brytanii (15,9%), z Niemiec (14,7%), Francji (13,5%) czy Niderlandów (10,9%). – Naszą rolą jest zadbanie o każdego turystę, niezależnie od tego czy przyjeżdża na jeden dzień w celach biznesowych, czy na dłużej by poznać zabytki i skorzystać z atrakcji. Zależy nam na tym, by ułatwić mu komunikację, która buduje wzajemne zaufanie i zachęca do ponownych odwiedzin. Około 15% mieszkańców naszego miasta żyje z turystyki i usług okołoturystycznych, ale beneficjentami turystyki są wszyscy krakowianie – mówi Izabela Błaszczyk, prezeska Kraków5020.

Bezpośrednią komunikację z zagranicznymi turystami mogą ułatwić innowacje, które powstają w mieście. Kraków5020 nawiązała właśnie współpracę z Vasco Electronics – producentem elektronicznych tłumaczy. – Zależy nam na partnerstwach, które mogą przynieść korzyść miastu. Elektroniczne tłumacze to technologiczny trend, który chcemy wspierać już na samym jego starcie. W przypadku tej współpracy nie tylko angażujemy się w promocję innowacyjnego rozwiązania, ale i wykorzystujemy naszą infrastrukturę do pilotażowego programu polegającego na testach produktu – tłumaczy Paula Fanderowska, wiceprezeska Kraków5020 ds. marketingu i ICE Kraków.

Tłumacze będą używane przez pracowników Centrum Kongresowego ICE Kraków podczas realizacji międzynarodowych wydarzeń, przez pracowników punktów InfoKraków obsługujących zapytania turystów oraz w krakowskich hotelach zrzeszonych w inicjatywie Kraków Network.

– Podstawowym celem nawiązanej współpracy jest przetestowanie urządzeń w różnych sytuacjach i różnych miejscach. Cieszę się, że możemy wspierać rozwój Krakowa, miasta w którym nasza firma powstała i ma główną siedzibę. Turystyka jest jednym z filarów rozwoju miasta i wierzymy, że elektroniczne inteligentne tłumacze istotnie się do tego przyczynią – dodaje Maciej Góralski, prezes Vasco Electronics. Urządzenie Vasco Translator V4 to inteligentny tłumacz – urządzenie elektroniczne, które tłumaczy i rozumie 108 języków. Translator ma darmowy i nielimitowany dostęp do internetu.

Jednym z argumentów, które przemawiają za testami tego rodzaju innowacji w mieście, jest cyfryzacja zarządzania relacjami z odwiedzającymi. To jedno z zadań rekomendowanych w „Polityce zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021-2028”.