Zapraszamy do Kraków Story. Od dziś w Pawilonie Wyspiańskiego lokalni twórcy, artyści, projektanci i autorzy będą prezentować swoje dzieła. Na odwiedzających mieszkańców i turystów czekają nie tylko regionalne kulinaria, rzemiosło, moda, sztuka, rękodzieło, oferta literacka i muzyczna, ale także liczne warsztaty i spotkania z ciekawymi postaciami. To tutaj, w jednym miejscu, w centrum Krakowa, będzie można zdobyć wszystkie informacje o mieście oraz odkryć ludzi, którzy tworzą współczesny Kraków. Do współtworzenia nowej opowieści o mieście zachęcamy codziennie, od godz. 11.00 do 19.00. Można przyjść pooglądać, posłuchać, poczytać i zabrać cząstkę Krakowa do swojego domu. Do Kraków Story zapraszają miasto Kraków i Kraków5020.

Wśród prezentowanych w Pawilonie Wyspiańskiego twórców są m.in.: Mateusz Kołek (grafika), Krakowskie Huty Szkła, Kopalnia Soli “Wieliczka”, Wooden Story, Ceramika z Lanckorony, Pasieka Miody Morawskich, Lavendziarnia Stoki 6, Tłocznia Maurer i wielu innych.

Współczesna opowieść i odsłona Krakowa „pisze się” dziś na naszych oczach. Tworzą ją codziennie twórcy, lokalni rzemieślnicy, przedsiębiorcy, którzy swoją pasją kreują nowy wizerunek miasta. Zapraszamy zatem mieszkańców i turystów do poznawania tych wyjątkowych autorów, projektantów, pisarzy, muzyków czy baristów. Ekspertów w swoich dziedzinach, stawiających na jakość i unikatowość. Stworzyliśmy właśnie miejsce, które oddajemy im w całości. Otwarte codziennie. To przestrzeń przyjazna dla twórców, mieszkańców i turystów. Dlatego wzbogacamy ją o otwarte warsztaty. Zwłaszcza teraz, przed świętami, warto z nich skorzystać i nauczyć się pięknie pakować prezenty – zapewnia Izabela Błaszczyk, prezeska zarządu Kraków5020.

O autorską selekcję i dobór produktów poprosiliśmy kuratorów. Każdy z nich odpowiada za dziedzinę, w której czuje się najlepiej i z której ma największą wiedzę. Kuratorką programową jak i odpowiadającą za sekcję lifestyle jest dziennikarka Aga Kozak. Za wszystkich modowych twórców odpowiada krakowska projektantka mody Pat Guzik. Kulinaria z całego województwa zebrała w Kraków Story Agnieszka Sendor – współzałożycielka słynnego gospodarstwa rybackiego Pstrąg Ojcowski w Ojcowie. Aż 16 krakowskich palarni kawy z Krakowa będzie systematycznie dostępnych dla odwiedzających – sprowadza je Filip Bartelak – polski specjalista w ocenie jakości kawy. Łukasz Wojtusik – dziennikarz kulturalny, autor „Alfabetu Wojtusika” odpowiada za sekcję literatury. A Daniel Cichy dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego jest kuratorem kategorii muzyka.

Dla mnie Kraków Story oddaje różnorodność krakowskich talentów, jest nowoczesna, a jednocześnie zanurzona w tradycji, którą teraz przepisujemy na nowo, we współczesnych kontekstach. To miejsce by odkrywać współczesnych krakowskich artystów i rzemieślników. W mojej selekcji znajdą się wykonane z niezwykłą pieczołowitością artykuły papiernicze i ceramika, będą drewniane zabawki czerpiące z bogatej krakowskiej tradycji – a znajdujące się np. w sklepach muzealnych MOMA czy te robione na zamówienie domu mody Yves Saint Laurent – prace ilustratorów i artystów z Krakowa. Będą rzeczy za parę złotych i na większą kieszeń – wyjaśnia Aga Kozak, kuratorka programowa Kraków Story oraz kuratorka sekcji lifestyle.

 

 

Poza rękodziełem, kosmetykami, modą, sztuką użytkową dużą część przestrzeni Kraków Story zajmuje kultura (muzyka, literatura) oraz kuchnia. O tym, że Kraków i Małopolska to nie tylko obwarzanek opowiada Agnieszka Sendor, kuratorka sekcji kulinaria.  Dziedzictwo naszego regionu jest niezwykłe i wyróżnia się na tle innych nie tylko historią, ale i przede wszystkim swoją różnorodnością oraz bogactwem. Możemy pochwalić się 15 produktami regionalnymi zarejestrowanymi przez UE czy ponad 200 produktami tradycyjnymi wpisanymi na ministerialną listę produktów. Obwarzanek, jabłka łąckie, suska sechlońska, kiełbasa piasczańska czy oscypek to produkty które nieodzownie wpisane są w kulinarną tradycję Krakowa i Małopolski. Ale to nie wszystko – będziemy szukać nowych smaków, inspiracji i producentów, czyli mieszkańców naszego regionu, którzy wytwarzają i nierzadko odtwarzają dawne receptury nadając im niekonwencjonalne formy. Kraków Story to miejsce, w którym będziemy pielęgnować tradycję i prezentować ją zarówno mieszkańcom jak i turystom.

W Kraków Story nie mogło zabraknąć także historii literackich. Opowieści będzie systematycznie przybywać, a za ich wybór odpowiada Łukasz Wojtusik. Spotkacie w Kraków Story książki nagrodzone w konkursach, opowieści pisane z perspektywy rowerowego siodełka, nie zabraknie poezji, herstorii oraz komiksów. Gatunkowy rozrzut, podobnie jak tematyczny – będzie spory. Stawiam na opowieści, które działają przez język, sposób narracji, przez ujęcie tematu i otwierają nas na spotkanie z czymś innym, także z innym Krakowem. Autorzy książek, które znalazły i znajdą się w Kraków Story, to nie tylko mieszkańcy stąd. To również ci, którzy szukają w tym mieście inspiracji, piszą o nim, biorą z niego garściami opierając na jego przeszłości i teraźniejszości literacką fikcję – tłumaczy kurator.

Kraków Story jest czynna przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 11:00 do 19.00. Najbliższe zaplanowane warsztaty m.in. o zapachach Krakowa, z tworzenia pająków ludowych (dekoracje), litografii czy dekorowania stołów poprowadzą lokalni twórcy. Wszystkie bieżące informacje oraz planowane wydarzenia będą publikowane na profilach Kraków Story w mediach społecznościowych: Facebook oraz Instagram