Od 1 listopada 2022 r. Sieć Informacji Miejskiej InfoKraków działa w ramach spółki Kraków5020. Głównym celem InfoKraków jest prowadzenie całościowego, zintegrowanego systemu informacji turystycznej i kulturalnej. Sieć oferuje kompleksowe usługi zarówno dla turystów krajowych i zagranicznych, ale także dla mieszkańców Krakowa.

Sieć Informacji Miejskiej składa się z ośmiu Punktów Informacji Miejskiej InfoKraków, rozmieszczonych w różnych lokalizacjach Krakowa. Oprócz kompleksowej informacji turystycznej i kulturalnej, Punkty oferują także materiały promocyjne dotyczące miasta i regionu, bezpłatne mapy, prowadzą także badania statystyczne ruchu turystycznego.

InfoKraków to niezwykle ważny element budowania wizerunku Krakowa. To właśnie dzięki tej marce mamy bezpośredni kontakt zarówno z turystami odwiedzającymi miasto, jak i z samymi mieszkańcami. Pracownicy punktów nie tylko służą informacją czy sprzedają bilety na wydarzenia, ale też monitorują potrzeby ruchu turystycznego – podkreśla Izabela Błaszczyk, prezeska Kraków5020.

Sieć InfoKraków powstała 1 czerwca 2004 roku. Początkowo w jej skład wchodziły cztery Punkty Informacji Miejskiej przy ul. Szpitalnej 25, ul. św. Jana 2, ul. Józefa 7 i na os. Słonecznym 16. W 2005 roku zostały uruchomione dwie nowe lokalizacje: w Wieży Ratuszowej na Rynku Głównym i w Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Balicach. W 2007 roku powstał kolejny, znajdujący się w Pawilonie Wyspiańskiego, otworzonym podczas uroczystych obchodów 750-lecia lokacji miasta Krakowa. Ósmy punkt na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach został otwarty w sierpniu 2010 roku.

W latach 2005 i 2006 Punkty Sieci Informacji Miejskiej w Wieży Ratuszowej i przy ul. Szpitalnej 25 (na Plantach) otrzymały wyróżnienia w konkursie na najlepsze Centrum Informacji Turystycznej organizowanym przez Polską Organizację Turystyczną.

Obecnie Sieć Informacji Miejskiej InfoKraków to 9 punktów w następujących miejscach:
• ul. św. Jana 2; czynne codziennie w godz. 9-17,
• ul. Szpitalna 25; czynne codziennie w godz. 9-17,
• ul. Józefa 7; czynne codziennie w godz. 9-17,
• Sukiennice; czynne codziennie w godz. 9-17,
• Kraków Airport (Balice); czynne codziennie w godz. 9-19,
• ICE Kraków; czynne w wybrane dni zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie ICE Kraków,
• Powiśle 11; czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9-17,
• Zgody 7; czynne codziennie w godz. 10-18,
• Pawilon Wyspiańskiego; aktualnie nieczynne z powodu remontu.

Punkt na os. Zgody 7 to miejsce oparte na współpracy i partnerstwie pomiędzy InfoKraków oraz Cafe NOWA Księgarnia. To przestrzeń, w której odbywają się także wydarzenia dla dzieci i dorosłych, m.in. spotkania autorskie i różnego rodzaju warsztaty. To również miejsce, gdzie mieszkańcy Krakowa mogą napić się kawy w miłej atmosferze.

****
Kraków5020 jest miejską spółką powołaną przez Radę Miasta Krakowa, która zajmuje się budowaniem i zarządzaniem wizerunkiem miasta oraz jego promocją we współpracy z licznymi partnerami. Głównym zadaniem jest wzmacnianie marki Krakowa jako nowoczesnej europejskiej metropolii, atrakcyjnej, otwartej i tolerancyjnej; miasta światowego dziedzictwa kulturowego i prężnego ośrodka akademickiego.

Nazwa Kraków5020 nawiązuje do usytuowania miasta, które znajduje się w punkcie przecięcia równoleżnika 50ºN z południkiem 20ºE. Współrzędne biznesu i nowa gościnność to hasła, które przyświecają idei rozwoju miasta Krakowa w sferach gospodarki, innowacji, nauki i kultury.
Spółka odpowiada m.in. za: Centrum Kongresowe ICE Kraków i zlokalizowane w nim studio hybrydowe, miejską platformę VOD PLAY KRAKÓW, PLAY KRAKÓW NEWS, projekty: Kraków Network i Power of 4, cykl ICE Classic i Dzień dobry ICE Kraków, concept store w Pawilonie Wyspiańskiego oraz Oficjalną Sieć Informacji Miejskiej InfoKraków.