Ta szlachetna historia trwa już od blisko siedmiu dekad. Sanel promuje idee spółdzielczości, wytwarzając uznane produkty, ale również zapewniając pracę i umożliwiając rehabilitację osobom niewidomym i niedowidzącym. Podczas spotkania w Kraków Story przyjrzymy się bliżej nie tylko historiom ludzi związanych ze spółdzielnią, ale także posłuchamy porad dotyczących konserwacji ubrań czy obuwia. Spotkanie w ramach Bohater Story już 29 czerwca w Pawilonie Wyspiańskiego.

 

 

To historia na wskroś krakowska, a zatem naturalny powód do dumy. Krakowska Spółdzielnia Niewidomych „SANEL” powstała w 1952 roku. Sanel jest zakładem pracy chronionej, a głównym powodem założenia Spółdzielni było zapewnienie pracy i umożliwienie rehabilitacji osobom niewidomym i niedowidzącym. Pierwsze Walne Zgromadzenie Założycieli odbyło się 25 VII 1952 i to właśnie ta data otwiera historię Spółdzielni. Założycielem i równocześnie pierwszym prezesem był Władysław Poleski, który był niewidomy. W początkowym okresie działalności wszystkie prace były wykonywane ręcznie w różnych miejscach w Krakowie.

Sanel realizuje politykę społecznej odpowiedzialności, zatrudniając osoby niewidome i niedowidzące, zapewniając im odpowiednie funkcjonowanie w środowisku pracy i społeczeństwie. Codziennie wspomaga rehabilitacje i rozwój zawodowy osób niepełnosprawnych. Aktualnie Spółdzielnia zatrudnia w zakładzie w Krakowie około 200 osób, w tym większość niewidomych i niedowidzących.

 

Podczas spotkania w Kraków Story będzie można zapoznać się nie tylko z działalnością samej Spółdzielni, ale także poznać historie niewidomych wykonujących dla niej wiele produktów i zobaczyć, jak wygląda proces ich powstawania. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania w ramach „Bohater Story” w Pawilonie Wyspiańskiego będą mogli uzyskać poradę, jakie produkty wybrać do konserwacji butów, ubrań i domowych porządków.

Bohater Story: Sanel
Kraków Story, pl. Wszystkich św. 2,
29 czerwca, godz. 14.00
Wstęp wolny