Za sprawą odbywającego się między 6 a 9 listopada 2022 roku kongresu ICCA, Kraków stał się światową stolicą przemysłu spotkań. Wydarzenie, którego głównym gospodarzem było Centrum Kongresowe ICE Kraków, przyciągnęło 900 uczestników z ponad 80 krajów. Organizator kongresu, Stowarzyszenie ICCA (International Congress and Convention Association), może mówić o ogromnym sukcesie. Tym większym, że do samego końca nie było wiadomo, ilu delegatów można spodziewać się na miejscu, ponieważ wojna w Ukrainie sprawiła, że część osób wahała się z decyzją o przyjeździe do ostatniej chwili.

Po raz pierwszy od wybuchu pandemii przedstawiciele branży zajmującej się organizacją konferencji i kongresów spotkali się twarzą w twarz podczas kolejnej edycji kongresu ICCA. Mieli okazję wymienić się doświadczeniami i poszukać rozwiązań, dzięki którym branża spotkań może skuteczniej sprostać takim wyzwaniom jak pandemie, zmiany klimatyczne i kryzysy gospodarcze.

Podczas 61. kongresu ICCA wystąpiło na scenie ICE Kraków ponad 110 mówców. Niemal tysiąc uczestników wydarzenia brało udział w prelekcjach, debatach i panelach dyskusyjnych, które łączyło hasło #TogetherWeCan. Różnorodność i równość w zatrudnieniu, zrównoważony rozwój i ochrona środowiska to najważniejsze zagadnienia, które zostały poruszone podczas kongresu. Istotne tło w procesie konstruowania jego programu stanowiła też potrzeba solidarności w obliczu wojny w Ukrainie.

Od tego tematu nie sposób było uciec podczas samego wydarzenia – zarówno podczas sesji otwierających, jak i w rozmowach kuluarowych. Kraków i jego mieszkańcy zaangażowani w pomoc, otrzymali liczne podziękowania. Z drugiej strony, udział delegatów w kongresie był mocnym wyrazem solidarności z krakowską i europejską branżą przemysłu spotkań, która mierzy się ze skutkami wojny. Nie bez znaczenia jest fakt, że kongres w Krakowie był pierwszym po trzech latach spotkaniem na żywo, któremu towarzyszyła niezwykle pozytywna energia.

Poza programem merytorycznym ważną częścią kongresu były zaproponowane aktywności CSR. Delegaci mogli wybrać m.in. wspólne sprzątanie obszaru kamieniołomu Liban czy pomoc społeczności ukraińskiej. W ramach współpracy z lokalną inicjatywą Team Kraków dla Ukrainy uczestnicy sortowali ubrania potrzebne na nadchodzącą zimę. Kolejna z grup przygotowała 200 litrów zupy w ramach akcji Zupa dla Ukrainy. Ostatnia z grup wzięła udział w warsztacie polskiego rękodzieła artystycznego, a wypisane kartki i upominki zostały przekazane dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów.

Delegaci wsparli ponadto Bursę Szkolnictwa Ponadpodstawowego Nr 2 w Nowej Hucie, w której mieszka 150 uczniów z Ukrainy. Dla dzieci i młodzieży zebrano liczne upominki gwiazdkowe m.in. kubki i butelki termiczne, czapki z daszkiem, słodycze i kosmetyki.

Podczas kongresu dokonano także wyboru nowych władz stowarzyszenia ICCA. Nową prezydentką została Marta Gomes – zastępczyni dyrektora wykonawczego ds. sprzedaży spółki Viparis, operatora 12 wielkich obiektów konferencyjnych w Paryżu i okolicznych miejscowościach. W nowym zarządzie stowarzyszenia, wybrane w drodze reelekcji, zasiądą też dwie polskie przedstawicielki: Anna Górska z Symposium Cracoviense oraz Marta Wiśniewska z Polskich Linii Lotniczych LOT.

Przyszłoroczna, 62. edycja ICCA została zaplanowana w dniach 12-15 listopada w stolicy Tajlandii – Bangkoku. Delegaci z tego kraju mogli obserwować, jak z organizacją tego wydarzenia poradził sobie Kraków – z całą pewnością ze stolicy Małopolski przywiozą najlepsze wzorce organizacyjne. Większość uczestników kongresu w Krakowie była po raz pierwszy. W wydarzeniu wzięło udział 70 członków międzynarodowych stowarzyszeń, liczni przedstawiciele firm PCO i DMC, którzy poszukują destynacji na swoje wydarzenia. Mieli okazję poznać miasto i przekonać się, że jego infrastruktura kongresowa i zaplecze techniczne są na najwyższym poziomie. Profesjonalna organizacja wydarzenia jest najlepszą rekomendacją i powodem, aby do Krakowa wrócić.

Większość wydarzeń 61. edycji Kongresu Stowarzyszenia ICCA odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, którego operatorem jest spółka Kraków5020. Część wydarzeń zaplanowano także w innych lokalizacjach na terenie stolicy Małopolski, m.in. w TAURON Arenie Kraków, Starej Zajezdni Kraków by DeSilva oraz w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Proces pozyskiwania kongresu dla Krakowa był wieloetapowy i szczegółowy, a rozpoczął się wiosną 2020 roku. Sukces ten jest zasługą współpracy lokalnej branży spotkań z Kraków Convention Bureau na czele, a także całego zespołu Centrum Kongresowego ICE Kraków, Symposium Cracoviense, CMA Concept Music Art, czy Alwernia Studios.