Od 20 lat Krakowski Festiwal Górski jednoczy środowisko górskie, bardziej niż jakiekolwiek forum, grupa czy serwis wspinaczkowy. To okazja do spotkania na żywo, rzecz warta podkreślenia w dzisiejszych czasach. Tu nie liczy się ilość odsłon czy like’ów, ani nawet cyfra, bo przecież łączy nas frajda, jaką czerpiemy z ruchu, z dotyku skały, ostrza dziaby siadającego w lodzie, a także ambicje, wyzwania i koczowniczo-buntowniczy styl życia. KFG to unikalny festiwal filmowy i wspinaczkowe podsumowanie roku.

20. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w formule tradycyjnej w dniach 10-11 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Dodatkowo po festiwalu w dniach 12.12 do 15.01.2023 będzie działała festiwalowa platforma online na playkrakow.com.

Informacje na temat różnych rodzajów karnetów znajdziecie tutaj:

https://kfg.pl/20-kfg/bilety-20-kfg/

Od początku istnienia festiwalu za stronę merytoryczną i pieczołowitą selekcję festiwalowych wydarzeń odpowiada największy w Polsce serwis wspinaczkowy, Wspinanie.pl. Jednak okrągła rocznica zobowiązuje. Czy organizatorom KFG uda się przeskoczyć poprzeczkę, podnoszoną systematycznie przez 20 lat? Zobaczmy najważniejsze punkty programu.

20. Krakowski Festiwal Górski – GOŚCIE

W tym roku festiwal odwiedzi ponad 20 gości, w tym z zagranicy: Mélissa Le Nevé, Hans Kammerlander, Stefan Glowacz, Michaił Fomin i Nikita Bałabanow, Peter Peru Chrzanowski oraz bohater filmu Slegato – Alfredo Webber. O swoich tegorocznych wyczynach opowiedzą również Polacy, między innymi: Karolina Ośka i Michał Czech, Maciej Bedrejczuk, Paweł Karczmarczyk, Piotr Sułowski, Wadim Jabłoński, Filip Babicz, Maciej Kimel, Piotr Krzyżowski i Mariusz Hatala.

20. Krakowski Festiwal Górski. Filmy

Tradycyjnie podczas festiwalu odbędą się dwa konkursy filmowe, polski i międzynarodowy. Na dużym ekranie i z polskimi napisami zobaczymy ponad 40 filmów. Najciekawsze produkcje otrzymają prestiżową nagrodę filmową KFG w poszczególnych kategoriach. Filmy będą oceniane przez znamienite jury – w jego składzie znajdziemy dwóch lauretatów International Alliance for Mountain Film Grand Prize – Dariusza Załuskiego i Kietha Partridga, których wspierać będą Piotr Głowacki, Marcin Polar i Monika Witkowska. Publiczność wyłoni też swój ulubiony film.

Repertuar znajdziecie tutaj:

https://kfg.pl/20-kfg/filmy/miedzynarodowy-konkurs-2022/

https://kfg.pl/20-kfg/filmy/polski-konkurs-filmowy-2022/

20. Krakowski Festiwal Górski. Nagrody

Kraków Mountain Award i Kraków Climbing Award to wyróżnienie dla wspinaczy, przyznawane autorom ciekawych przejść (wspinaczkowych i górskich) w minionym sezonie, ale również podkreślające dokonania w dotychczasowej karierze. Festiwal nagradza również legendy wspinaczki skalnej – Lifetime Achievement 2022 powędruje w tym roku do Stefana Glowacza. Poprzedni laureaci tej nagrody to Jerry Moffat i Ben Moon.

20. Krakowski Festiwal Górski. Warsztaty, kiermasz

Jak co roku, ważnym elementem KFG będą również warsztaty: wspinaczkowe, alpinistyczne, lawinowe, skitourowe oraz te z autoratownictwa i pierwszej pomocy. W tym roku ratownicy górscy i wykwalifikowani instruktorzy poprowadzą łącznie około 15 warsztatów i szkoleń.

Miłym uzupełnieniem festiwalowego weekendu jest również kiermasz, który od chwili przeniesienia KFG do przestronnych wnętrz ICE Kraków ma coraz więcej do zaoferowania – to świetna okazja do przedświątecznych zakupów prezentów dla wspinaczy i górskich pasjonatów.

***

20. KFG odbędzie się w dniach 10-11 grudnia 2022 w nowoczesnym Centrum Kongresowym ICE Kraków (fot. ICE Kraków)

Po więcej informacji zapraszamy na:

https://kfg.pl

https://www.facebook.com/FestiwalGorski

Informacja organizatora